O tym, jaką magiczną moc posiada kolęda „Cicha noc, święta noc – Stille Nacht, heilige Nacht” i jaka jest jej historia powstania, dowiedzieli się uczniowie kl. 7b podczas warsztatów językowych zorganizowanych w dniu 21 listopada 2018 przez pracowników Biblioteki Austriackiej w Opolu. Pieśń, której magia nie ustaje od 200 lat, przez wieki przełamywała bariery i przezwyciężała kryzysy. Dziś łączy ludzi bez względu na pochodzenie, wiek i religię, a ponadto przenosi nas do epoki, w której powstała. Kolędę tę zaśpiewali na pasterce, 24 grudnia 1818 roku, młody wikariusz, Joseph Mohr i pochodzący z Austrii Górnej nauczyciel, Franz Xaver Gruber. Miało to miejsce w kościele św. Mikołaja w Oberndorfie pod Salzburgiem. Słowa kolędy wyszły spod pióra Mohra. Melodię na gitarę skomponował Franz Xaver Gruber. Zaledwie kilka lat później pieśń wyruszyła, wraz z pochodzącą z tyrolskiego Zillertaleru rodziną pieśniarzy ludowych, w podróż po Austrii, Europie i świecie. Obecnie znana jest na całym globie i śpiewana w ponad 300 językach i dialektach.

Opiekun: Grażyna Dudek