RELACJA Z XIV FESTIWALU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „ŚPIEWAJMY RAZEM”

Już po raz czternasty w auli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Opolu odbył się Festiwal Piosenki Obcojęzycznej, w którym uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami językowymi oraz wokalnymi. O medale w kolorach złota, srebra i brązu oraz pamiątkowe statuetki w kształcie nuty walczyli uczniowie wszystkich typów szkół. 24 lutego 2020 roku zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych z klas I-III i IV-VI, 25 lutego – starsi uczestnicy: z klas VII – VIII i szkół średnich.

Organizatorami konkursu są niezmiennie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 z O. I. w Opolu oraz Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu.

W ciągu dwóch dni w auli szkolnej można było usłyszeć 60 solistów, 16 duetów, 3 trio oraz 12 zespołów. W sumie ok. 200 wykonawców ze szkół Opola oraz województwa, którzy dostarczyli wspaniałych wrażeń publiczności reagującej bardzo żywo na kolejne występy. Jak zwykle festiwal był też dla nauczycieli-opiekunów nie tylko wyzwaniem, ale także znakomitą okazją do wymiany doświadczeń.

W tym roku uczestnicy prezentowali wybrane piosenki w kilku językach obcych: dominował język angielski i niemiecki, ale pojawiły się również piosenki w języku francuskim, czeskim, portugalskim, ukraińskim i w języku aborygenów.

Oceną wystąpień zajęło się jury w następującym składzie:

p. Stefania Jagło – konsultant MODN ds. kształcenia ustawicznego nauczycieli i doradców metodycznych
p. Grażyna Dudek – nauczyciel języka niemieckiego
p. Iwona Jakimów – nauczyciel języka angielskiego
p. Halina Brodziak – nauczyciel muzyki

Jury oceniało poprawność językową, umiejętności muzyczne oraz ogólny wyraz artystyczny wykonywanej piosenki.

Uczestnikami festiwalu byli uczniowie szkół podstawowych z Opola: PSP 1, 5, 9, 10, 29, 30; oraz spoza Opola: z Bąkowic, Brzegu, Dalachowa, Dańca, Dąbrówki Górnej, Dębskiej Kuźni, Graczy, Grodkowa, Jełowej, Krapkowic, Kolnicy, Kielczy, Kędzierzyna-Koźla, Kietrza, Leśnicy, Łubnian, Mechnicy, Niemodlina, Niwnicy, Nysy, Ozimka, Praszki, Prudnika, Rogowa Opolskiego, Suchej, Wawelna, Wołczyna i Zdzieszowic.

Szkoły średnie reprezentowali uczniowie następujących szkół z Opola: PLO 2, 5, 6, 8, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych-ZPPKP, a z regionu: Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Praszce i Gorzowie Śląskim.

Po raz kolejny festiwal okazał się sukcesem. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, duże umiejętności językowe oraz zdolności muzyczne. Utwory śpiewane przez wykonawców były z bardzo różnorodnych półek, ale każdy z nich trafiał głęboko do serca. Na szczególne wyróżnienie i pamiątkowe statuetki zasłużyły dwa zespoły z Praszki: zespół EMERGE i zespół GRAND, przygotowane przez p. Anetę Bagińską.

Uczestnicy tegorocznego festiwalu potwierdzili, że muzyka łączy pokolenia, przełamuje bariery językowe, niszczy uprzedzenia i stereotypy, przywraca nadzieję i dodaje energii.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów muzycznych!

Organizatorzy festiwalu: Grażyna Dudek, Halina Brodziak, Stefania Jagło

WSZYSTKIE MIEJSCA NA PODIUM

W dniach 24 i 25 lutego 2020 podczas XIV Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Śpiewajmy razem” na scenie zaprezentowali się soliści, duety i zespoły odpowiednio w kategoriach: klasy I-III, IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych. Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

Uczestnik

Opiekun

Ireneusz Kalinowski

Maja Ryniak

Anna Lasota

duet: Maja Płoucha i Martyna Antoniewicz

duet: Alina Kiedos i Krzysztof Cybulski

p. Halina Brodziak

zespół TO MY! w składzie: